Lekarze coraz częściej i głośniej przypominają o ciężkich powikłaniach płucnych i kardiologicznych występujących po zakażeniu wirusem COVID-19. Mogą one mieć postać zapalenia płuc z niewydolnością oddechową. Może też wystąpić ARDS, czyli stan wymagający leczenia respiratorem, włóknienie płuc, zapalenie mięśnia sercowego oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe. Sam SARS CoV-2 może mieć różny przebieg kliniczny i różny stopień nasilenia objawów. Nie wszystkie są zauważalne w czasie zakażenia. Wielu ozdrowieńców nie ma lub nie wie, gdzie zgłosić się chcąc ocenić stan swojego zdrowia. Co w takiej sytuacji mają zrobić ełczanie i mieszkańcy powiatu ełckiego?
– Jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na poradnię opieki dla ozdrowieńców z powikłaniami po COVID-19 i przeznaczy odpowiednie środki finansowe na jej prowadzenie, to spółka podejmie się świadczenia usług zdrowotnych w tym zakresie, ponieważ uważamy, że powinniśmy zabezpieczyć mieszkańców powiatu ełckiego w leczenie powikłań po COVID-19 – informuje Krzysztof Michalski, dyrektor do spraw medycznych spółki „Pro-Medica” w Ełku. – Obecnie pacjenci powinni zgłaszać się do lekarzy rodzinnych, którzy skierują do odpowiednich poradni specjalistycznych, w zależności od zgłaszanych dolegliwości przez pacjentów.
O zwrócenie się z pytaniem o leczenie powikłań po COVID-19 do ełckiej „Pro-Medici” poprosili na nasi Czytelnicy. Temat zainteresował ich po ukazaniu się w przestrzeni medialnej informacji o utworzeniu dwóch Ośrodków Kompleksowej Opieki nas Pacjentem po COVID-19. Jeden z nich powstał w Smolnikach na Podlasiu. Drugi funkcjonuje we Wrocławiu na Dolnym Śląsku
Powinna powstać. A skutki odczuwam do tej pory