Starania o utworzenie w Ełku batalionu lekkiej piechoty wojsk obrony terytorialnej rozpoczęły się trzy lata temu. Nasze miasto jest świetnym węzłem komunikacyjnym , posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz potencjał osobowy. Do 2021 roku w Ełku funkcjonowały dwie kompanie obrony terytorialnej -saperów i lekkiej piechoty. Obecnie 4 Warmińsko-Mazurska Brygada zostaje poszerzona o kolejny batalion lekkiej piechoty , tym razem w Ełku, co mnie niezmiernie cieszy i jako dyrektora CEM – mówi Agnieszka Pasko.
Kto o to zabiegał i dlaczego?
Decyzję o utworzeniu batalionu w Ełku podjął Minister Obrony Narodowej w odpowiedzi na wniosek dowództwa wojsk obrony terytorialnej i dowódcy 4- tej brygady płk Mirosława Brysia. Bardzo o to zabiegała również nasza szkoła. Zgodnie z zapewnieniem dowódcy 4 W-M BOT współpraca z CEM nadal będzie kontynuowana, również w zakresie pozyskania składu osobowego nowego batalionu. Obecnie stan ukompletowania istniejących już batalionów przekroczył znacznie 90% , w tym w ogromnej ilości również w oparciu o naszych absolwentów i obecnych uczniów. Batalion zostanie tymczasowo dyslokowany w oparciu o infrastrukturę szpitala wojskowego. Docelowo miejsce zabezpieczenia logistycznego w obiekty na potrzeby batalionu jest w Ełku na ulicy Dolnej. Obecnie obiekt ten jest remontowany i udostępniony na podstawie prawa wojskowego i administracyjnego do przejazdu koniecznego do budowy nowej drogi S-16. Zgodę na to wydała 4 W-M BOT w odpowiedzi na potrzebę mieszkańców (odciążenie miasta od przejazdu ciężkich samochodów przez centrum) –mówi Agnieszka Pasko
Na kiedy (data) planowane jest zakończenie całej procedury tworzenia, czyli od kiedy zacznie to wszystko działać?
Od ogłoszenia decyzji przez Ministerstwo Obrony Narodowej do momentu ukompletowania jednostki i potwierdzenia gotowości do zadań minie trochę czasu, niemniej jednak nie będzie to trwało długo. Przed nami kilkanaście miesięcy wytężonej pracy. Przed nami czyli przed szkołą i żołnierzami, również przede mną. Jestem jednym z oficerów, pełniących służbę terytorialną, zatem czuję się współodpowiedzialna za sukces naszej brygady.
Czy są już jakieś wyliczenia ile osób może otrzymać pracę w takiej jednostce?
Batalion jest szczególnie związany ze swoim rejonem odpowiedzialności. To miejsce pracy nie tylko żołnierzy ale również i cywilnych pracowników wojska. Miejscowe firmy zyskają kolejnego odbiorcę ich usług różnego typu od gastronomii po remontowo-budowlane. Cieszę się, że wojsko wraca do naszego pięknego Ełku – mówi Agnieszka Pasko
Kiedyś to było i Ełk słynął z tego. Dobrze ze wraca
Do naszego pięknego Ełku gdzie nie powstał od czasu komuny żaden konkretny zakład pracy typu Kombinat mięsny. Gdzie zmarnowano tysiące metrów kostki brukowej i gdzia zmontowano lampki w kolorach tęczy za miliony złotych.