Lada moment ełczanie zaczną składać deklarację kontynuacji edukacji przedszkolnej ich dzieci w miejskich placówkach. Przewidziano na to czas od 14 do 18 lutego. Nieco później, bo 21 lutego rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli, która potrwa do 11 marca. O tym, które dziecko zostanie przyjęte, zadecydują kryteria rekrutacyjne.
Od 14 do 18 lutego można składać deklaracje kontynuacji edukacji przedszkolnej. Jeżeli rodzic nie dopełni tej formalności, dziecko nie będzie miało zapewnionego miejsca w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej. Pamiętać o tym powinni rodzice dzieci obecnie uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznej szkole podstawowej i złożyć pisemnie deklaracje kontynuacji wychowania przedszkolnego na rok szkolny 2022/2023 w placówce, do której uczęszcza ich dziecko.
Z kolei rekrutacja do przedszkoli prowadzonych przez ełcki samorząd rozpocznie się 21 lutego. Wnioski o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej będzie można składać do 11 marca. W rekrutacji uczestniczą dzieci w wieku od 3 do 6 lat zamieszkałe na obszarze miasta Ełku, które w roku szkolnym 2020/2021 nie uczęszczały do przedszkoli publicznych. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczne przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się postępowanie uzupełniające.
Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej można złożyć na dwa sposoby: wypełnić go elektronicznie poprzez stronę internetową i wydruk wniosku dostarczyć do placówki, do której dziecko stara się o przyjęcie lub złożyć go tam ręcznie wypełniony formularz, który do elektronicznego systemu wprowadzi pracownik placówki.
O tym, czy dziecko zostanie przyjęte do przedszkola lub placówki przedszkolne, zadecydują jedynie kryteria rekrutacyjne. Kolejność zgłoszeń nie będzie brana pod uwagę. Znaczące będą: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność kandydata; niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata; niepełnosprawność obojga rodziców kandydata; niepełnosprawność rodzeństwa kandydata; samotne wychowywanie kandydata w rodzinie oraz objęcie kandydata pieczą zastępczą.