Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku zakwalifikowała się do 2. edycji projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”. Książki w języku ukraińskim dotrzeć mają na przełomie sierpnia i września i trafią do biblioteki głównej oraz Filii nr1.
– Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest nam dziś bardzo potrzebna. Czytanie to poczucie bezpieczeństwa i namiastka normalności, to chwila wytchnienia i oderwania się od świata, który niesie niepokój. Dzięki książkom dzieci mogą też lepiej zrozumieć swoje emocje, znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach i wzmacniać poczucie własnej wartości i sprawstwa – o założeniach projektu opowiada Fundacja Metropolia Dzieci, która jest realizatorem projektu. -Ukraińskie dzieci potrzebują teraz szczególnego wsparcia. W większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi – za normalnym dzieciństwem. Dlatego chcielibyśmy dać tym dzieciom i ich rodzicom możliwość spędzenia wspólnie czasu przy książkach napisanych w ich ojczystym języku.
Zakupione przez Instytut Książki i Fundację Metropolia Dzieci książki trafią do bibliotek publicznych. Fundacja planuje zakup woluminów bezpośrednio od wydawnictw ukraińskich. Będą to książki dla dzieci w różnym wieku, tak aby stworzyć w bibliotekach półkę z książkami w języku ukraińskim.
– Biblioteki otrzymają bezpłatnie pakiet książek, które zwiększą zasób biblioteczny i będą wypożyczane przez ukraińskie dzieci i ich opiekunów – mówią autorzy projektu. – Takie rozwiązanie utrwali i zwielokrotni założony efekt w postaci dotarcia do jak największej liczby dzieci, które potrzebują bezpieczeństwa i poczucia komfortu, odebranego im w wyniku wojny. Terapeutyczna moc książek została potwierdzona naukowo, naszym zadaniem jest pozwolić tej sile działać.
Wszystkie działania w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” są realizowane w ramach wolontariatu, a pozyskane pieniądze przeznaczane tylko na zakup i wysyłkę książek. Wolontariuszami są osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy z książkami i promocją czytelnictwa.
Wśród celów, jakie przyświecają akcji, znalazł się nie tylko zakup i przesłanie do kilkudziesięciu bibliotek publicznych pakietu książek dla dzieci w różnym wieku i stworzenie w nich „półek” z książkami w języku ukraińskim, czy też zapewnienie ukraińskim dzieciom dotkniętym tragedią wojny dostępu do książek napisanych w ich języku ojczystym. To również zwiększenie czytelnictwa w bibliotekach poprzez dotarcie do ukraińskich rodzin, które już wcześniej mieszkały w Polsce, zapewnienie równego bezpłatnego dostępu jak największej grupie dzieci oraz wsparcie ukraińskich wydawców poprzez bezpośredni zakup ich książek – właściciele i pracownicy tych wydawnictw przeznaczają zarobione pieniądze na zakup żywności, lekarstw i środków pomocy dla ludności.