Rosnące koszty za energię elektryczną zmuszają nas do jej oszczędzania. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale również samorządów. Według najtańszej oferty zgłoszonego do ostatniego przetargu, miasto Ełk miałoby się zmierzyć z aż 7-krotną podwyżką stawek za prąd. Jakie kroki w kierunku oszczędzania energii elektrycznej planuje nasz samorząd?
O tym, jaki plan na oszczędzanie w zakresie oszczędzania energii elektrycznej i związanych z jej zużyciem wydatkami, mówił na ostatniej sesji Rady Miasta Ełku prezydent Tomasz Andrukiewicz.
– Są rożnego rodzaju działania – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Pierwsze z nich prowadzimy już od kilku lat, a są to systematyczne wymiany oświetlenia na oświetlenie LED, które daje się w odpowiedni sposób sterować.
Możliwość sterowania świetleniem typu LED, jak mówi prezydent Andrukiewicz, pozwoliło miastu wprowadzić czasowe zmniejszenie natężenia światła od godz. 22.30 do godz. 5 rano o połowę, a na bieżąco podejmowane decyzje o następnych tego typu ograniczeniach. Jak zapewnia prezydent Ełku, miasto nie planuje całkowitego wyłączania oświetlenia, a jedynie zmniejszenie natężenia światła i wyłączenia punktowe.
– Sprawdzamy, jak wpływa to na poziom bezpieczeństwa – mówi Andrukiewicz. – Będziemy robić to stopniowo. Kolejny element to działania w naszych jednostkach. Już jesteśmy po spotkaniach ze wszystkimi kierownikami naszych jednostek organizacyjnych z naszymi decyzjami dotyczącymi czynności. Wydaliśmy polecenie, by przygotowali plany oszczędności w swoich jednostkach, jesteśmy na etapie odbierania tych planów i ich zatwierdzania.
Należy wyłaczyć podświetlenie obiektów. Na niektórych ulicach wyłaczyć co trzecią latarnie. I zrezygnować z ozdób świątecznych ze wszystkich ulic oprucz Wojska Polskiego. Co robi władza zwleka a my za to wszystko zapłacimy. Czasami jest widno a latarnie są już właczone.