Prezydent Tomasz Andrukiewicz przekazał dziś informacje dotyczące dystrybucji jodku potasu w Ełku. Ma to związek z rządowymi działaniami prewencyjnymi. Na terenie naszego miasta przewidziano 19 punktów dystrybucji, które w razie potrzeby zostaną uruchomione w znanych mieszkańcom lokalach wyborczych, w myśl zasady „odbieram tam, gdzie głosuję”. Obecnie w Polsce nie ma żadnego zagrożenia radiacyjnego, jest to tylko przygotowanie, do tego by ewentualne wydawanie preparatu było jak najsprawniejsze.
Rząd zdecydował o utworzeniu rezerwy preparatów stabilnego jodu, by zabezpieczyć Polaków, gdyby wystąpiło zdarzenie radiacyjne. Co ważne, jest to tylko działanie prewencyjne, aktualnie nie ma żadnego zagrożenia ani powodu do uruchamiania dystrybucji tabletek jodku potasu. Działania prowadzone są z wyprzedzeniem, by tabletki znajdowały się blisko mieszkańców i by w razie potrzeby można było szybko je otrzymać. Preparaty znajdują się już w gminach, w których ustalone zostały punkty dystrybucji jodku potasu. W naszym województwie wytypowano ok. 460 punktów, wśród nich głównie: szkoły, ośrodki zdrowia, ośrodki kultury, siedziby OSP, czy apteki.
W Ełku „odbieram tam gdzie głosuję”
Obecnie na terenie miasta Ełku przewidziano 19 punktów dystrybucji (w 13 miejscach). Lokalizację punktów powiązano z siedzibami obwodowych komisji wyborczych, co ułatwi mieszkańcom szybkie odnalezienie i dotarcie do punktów.
Miejsca wydawania tabletek jodku potasu na terenie miasta Ełku (stan na 11.10.2022):
Liczba tabletek przekracza liczbę mieszkańców. Gdyby wystąpiło zagrożenie radiacyjne, jodek potasu będzie wydawany wszystkim pełnoletnim osobom zgłaszającym się do punktu, a także osobom mieszkającym na stałe w innych województwach, obywatelom państw trzecich, uchodźcom z Ukrainy.
Odpowiedzialność za przyjęcie tabletki spoczywa na przyjmującym. Dawkowanie uzależnione jest od wieku. Niezalecane jest przyjmowanie tabletek przez osoby powyżej 60 roku życia.
Sposób dawkowania:
W przypadku zagrożenia skażeniem promieniotwórczym jodem lub wystąpienia tego typu skażenia, tabletki jodku potasu należy przyjmować doustnie, popijając wodą lub innym chłodnym napojem.
W razie pytań dodatkowych informacji w Ełku udziela Biuro Obrony Cywilnej Urzędu Miasta Ełku
Tel. (87) 73 26 283; kom. 604 441 569
źródło: www.elk.pl
A co z osobami po 60 roku życia?
„Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania.” – to ze strony rządowej. Przy czym możemy znaleźć informację, że zażycie może odbyć się na 24 godziny przed ekspozycją na promieniowanie.
Czyli w jakim momencie będzie dystrybuowany jp? Oczywiście mamy różne warianty ekspozycji na promieniowanie jeżeli chodzi o czas. Nie mniej jednak w Ełku jest ok. 46 tys. osób (wg spisu wyborców czyli pow.18 roku życia, co prawda nie zaleca się podawania jp osobom pow. 60 roku życia, ale te osoby nie zostały wykluczone z dystrybucji jp). Miasto Ełk wyznaczyło 13 punktów dystrybucji czyli średnio jeden punkt ma obsłużyć 3500 osób. Co w wypadku minimalnego czasu, czyli 2 godzin od ekspozycji na promieniowanie? Rozumiem, że dystrybucja ma ograniczyć samowolne spożywanie jp, bez powodu, ale czy rozważano dystrybucję jp już teraz?