Od 28 groszy do ponad 20 tys. zł – tyle wynoszą emerytury na Warmii i Mazurach

Ponad 20 tysięcy złotych wynosi najwyższa z wypłacanych na Warmii i Mazurach emerytur. Najniższa to zaledwie 28 groszy. Skąd taka rozbieżność? Wyjaśnia Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

 

Najwyższą emeryturę na Warmii i Mazurach wypłaca olsztyński Oddział ZUS i jest to ponad 20 tys. złotych (brutto). Otrzymuje ją co miesiąc mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat. Jego okresy składkowe w ZUS to ponad 51 lat. Z kolei, najniższa – to zaledwie 28 groszy. Otrzymuje ją kobieta, za którą odprowadzono składki za 10 dni pracy.

 

– W Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki co oznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej. Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień. Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie – mówi Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

 

Gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej emerytury, zależy od stażu pracy. Ma ją kobieta, która posiada co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyzna, który ma ich co najmniej 25 lat. Okresy składkowe to te związane z aktywnością zawodową, takie jak okresy ubezpieczenia czy samodzielnego opłacania składek. Natomiast nieskładkowe to okresy braku tej aktywności, np. nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem jej ukończenia, czy pobierania zasiłku chorobowego. Okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 okresów składkowych.

 

– Na wysokość emerytury znacząco wpływa waloryzacja składek i kapitału początkowego. Polega ona na pomnożeniu zapisanych w ZUS kwot przez wskaźnik waloryzacji – dodaje rzeczniczka i przypomina, że ustawa określa jedynie minimalny wiek przejścia na emeryturę. Jest ona bowiem prawem, a nie obowiązkiem i każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej.

 

– Osoby, które noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę zachęcam do skorzystania z porad doradców emerytalnych w naszych placówkach, którzy udzielą szczegółowych informacji oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości- dodaje Anna Grabowska.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Zmiana adresu punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Informujemy, że punkt wieloadresowy nieodpłatnego poradnictwa...
Powiat Ełcki Konkurs z wiedzy prawnej
Uczniowie z ełckich szkół ponadpodstawowych wzięli udział w...
Powiat Ełcki XIII Wyścigi Smoczych Łodzi
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania drużyn na XIII...
Powiat Ełcki Informator ósmoklasisty na rok szkolny 2025/2026
Drodzy Ósmoklasiści, przygotowaliśmy INFORMATOR, który...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015