Już 4676 ełckich seniorów korzysta „Ełckiej Karty Seniora”. Karta wydawana jest bezpłatnie i obejmuje system ulg oraz zniżek udzielanych przez miejskie jednostki organizacyjne, a także prywatnych przedsiębiorców. Kolejne osoby zainteresowane otrzymaniem karty mogą składać wnioski do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku.
Karta Seniora przyznawana jest bez względu na status materialny, wydawana jest bezpłatnie i na czas nieokreślony. Jest ona przeznaczona dla osób, które ukończyły 60 rok życia i są zameldowane na terenie Miasta Ełku. W ubiegłym roku wydano łącznie 505 Kart Seniora. Głównym założeniem programu jest m.in. zwiększanie dostępności do oferty kulturalnej, rekreacyjnej oraz sportowej organizowanej przez partnerów akcji, a także umacnianie roli i funkcji najstarszych mieszkańców miasta oraz poprawa ich warunków materialnych.
Karta uprawnia m.in. do 25% zniżki od przysługującego biletu, zgodnie z obowiązującym cennikiem na usługi (korty, lodowisko, park wodny, park linowy, siłownia, sauna, fitness, nauka pływania) organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz 50% zniżki na korzystanie z ofert i na udział w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Historyczne w Ełku i 20 % zniżki na wydarzenia, których wyłącznym organizatorem jest Ełckie Centrum Kultury oraz biletów na filmy w kinie ECK w wysokości 10 zł (oprócz seansów, na które zniżka dla seniorów ustalona jest oddzielnie: Senior w kinie, retransmisje i inne). Posiadacz karty może też skorzystać ze zniżki na korzystanie z oferty partnerów akcji – ełckich przedsiębiorców, którzy przystąpią do inicjatywy „Ełckiej Karty Seniora”.
Wnioski o wydanie karty można składać w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku za pomocą poczty elektronicznej na adres f.mosiej@um.elk.pl oraz pocztą tradycyjną na adres Urząd Miasta Ełku Wydział Polityki Społecznej, ul. Piłsudskiego 2, pokój nr 15 z dopiskiem „Ełcka Karta Seniora”. Od 1 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2022 r. do Wydziału Polityki Społecznej wpłynęło 5892 wniosków o wydanie Ełckiej Karty Seniora, natomiast wydano 4676 kart. Do tej pory do miejskiej akcji przystąpiło 31 partnerów, w tym 28 prywatnych przedsiębiorców.