Minimalna powierzchnia działki, estetyka elewacji i wiele innych elementów wpisujących się w krajobraz Jeziora Ełckiego określone zostały w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ponad 400 hektarów terenów zlokalizowanych nad wspomnianym akwenem.
Miasto planuje przejąć Jezioro Ełckie na własność. Z tym związane są wprowadzone przez Radę Miasta Ełku regulacje dotyczące zagospodarowania sąsiadujących z nim terenów. Pomysłodawcy chcą w ten sposób uniknąć m.in. niekontrolowanej budowy pomostów i kładek.
– W ciągu ostatnich lat zależało nam na tym, by poprzez dyskusje publiczne ustalić takie zagospodarowanie, które będzie chroniło Jezioro Ełckie i jednocześnie pozwoli miastu rozwijać się gospodarczo – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – W szczególności dotyczy to obszaru promenady.
Przyjęty przez ełckich radnych na ostatniej sesji plan zagospodarowania przestrzennego terenu przyległego do Jeziora ełckiego określa m.in. zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego oraz wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych. Dopuszcza się umieszczenie na budynku po jednym szyldzie na jedną firmę. W przypadku, gdy ilość szyldów na budynku jest większa niż jeden, powinny być zgrupowane w miarę możliwości w jednym miejscu na elewacji. Zakazane jest stosowanie oświetlenia pulsacyjnego, a reklamy okazjonalne w formie banerów i przenośnych nośników informacyjnych związanych z okolicznościowymi imprezami gościć tam mogą dłużej niż 21 dni.
W planie określone zostały również m.in. zasady oraz warunki scalania i podziału nieruchomości. Minimalna powierzchnia działki wynosi 400 metrów kwadratowych, szerokość frontu działki nie może być mierzyć mniej, niż 10 metrów.
tt
Miasto zaraz nie będzie miało czego wyprzedawać by dopinać budżet a działki nad jeziorem to niezłe dofinansowanie budżetu na parę lat.
Im więcej ograniczeń tym wiecej kopert będzie gdzieś trafiało. Każde dodatkowe pozwolenie to odpowiedź. Będzie ciężko, zobaczę może coś da się zrobić.
A czy na moście wolno wieszać świecidełka ?
Na moście tak. Pan światła Ełku pozwolił
prosze zapoznac się z ustawą Prawo Wodne ktore mowi ze palci sie za wszystko radni są popier….leni jak ta pani od kotów ludzie otwórzcie o c z y !!
Pan światła lubi różowy i lila.
„szerokość frontu działki nie może być mierzyć mniej, niż 10 metrów.”
O 20 lat za późno.