Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku rozpoczęło prace nad opracowaniem Powiatowego Planu Deinstytucjonalizacji. Dokument jest niezbędny przy ubieganiu się o środki z Unii Europejskiej na działania w obszarze usług społecznych.
Deinstytucjonalizacja usług społecznych to proces przechodzenia od opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w miejscu zamieszkania. Proces ten przebiegać będzie stopniowo poprzez uruchamianie nowych usług i nowych miejsc świadczenia usług w środowisku lokalnym. Stanowi on kierunek rozwoju i zmian polityki społecznej, szczególnie w kontekście aktualnych wyzwań i potrzeb społecznych.
Celem Powiatowego Planu Deinstytucjonalizacji będzie określenie kierunków rozwoju usług społecznych, usług zdrowotnych oraz deinstytucjonalizacji na poziomie powiatowym, powiązanie dostępnych źródeł finansowania, w szczególności funduszy europejskich, a także innych źródeł finansowych z celami i działaniami w obszarze usług społecznych i deinstytucjonalizacji, a także skoordynowanie działań podejmowanych przez różne jednostki przy uwzględnieniu potencjału i zasobów partnerów społecznych.
Powiatowy Plan Deinstytucjonalizacji będzie opracowany w sposób partycypacyjny, uwzględniający potrzeby i oczekiwania różnych grup społecznych z terenu powiatu ełckiego. Dlatego do aktywnego udziału w procesie jego tworzenia zaproszono przedstawicieli działających w obszarze usług społecznych z terenu powiatu ełckiego: powiatowych jednostek organizacyjnych, służb mundurowych, ośrodków pomocy społecznej, placówek służby zdrowia oraz organizacji pozarządowych.
A ta babina z tymi gazetami,to kto?
Typowa paplanina i nowomowa. Oni wszyscy chcą naszego dobra, chrońmy nasze dobro.