W miejskim szpitalu Pro-Medica w Ełku ruszył „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca”. Daje on szanse na diagnozę nawet w pierwszym stadium. Są to badania tomografii komputerowej wykonywane u osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca.
Program opiera się na wykorzystaniu niskodawkowej tomografii komputerowej. Badania tomografii komputerowej wykonywane są u osób zdrowych, bezobjawowych, należących do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Ostatecznie do badania kwalifikuje lekarz.
Kandydaci do badań identyfikowani są przez lekarza „Pro-Medica” lub POZ. Na podstawie wypełnionej przez kandydata do badań ankiety, lekarz POZ w miejskim szpitalu sprawdza kryteria włączenia i wyłączenia, następnie ocenia czy dana osoba kwalifikuje się do badania, i wystawia skierowanie na badanie w ramach programu.
Ankiety mogą być przesyłane pocztą, pocztą elektroniczną lub dostarczone osobiście przez pacjentów. Na ich podstawie wraz ze skierowaniem ustala się termin badania. Program jest realizowany w ramach podpisanej umowy na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej. Wartość zadania wynosi 228 tys. zł.
Pani Prezes wreszcie uczyniła ten szpital normalnym. Inaczej traktuje się pacjentów. Poprzednik stosował metodę samozachwytu. Zresztą w następnym miejscu pracy zaraz go rozszyfrowano i zwolniono.