Zapytaliśmy Tomasza Andrukiewicza, Prezydenta Miasta Ełku
Nasza rozmowa

Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Miasta Ełku: Działania realizowane przez rząd ograniczają społecznościom lokalnym uprawnienia do decydowania o swoich sprawach, swobodnego dysponowania środkami, zgodnie z lokalnymi potrzebami i demokratycznie ustalanymi priorytetami.

 

– Co w kończącym się roku było największym wyzwaniem dla ełckiego samorządu?

– Wyzwań było wiele. Był to kolejny rok upływający w pandemii oraz ograniczeniach sanitarno- epidemiologicznych. Wyzwaniem były m.in. bieżące inwestycje w ochronę zdrowia, umożliwiające zapewnienie mieszkańcom ciągłość dostępu do usług medycznych. W różnych częściach miasta i podczas wydarzeń dostępne były (i nadal są) mobilne punkty szczepień, w których mogli się zaszczepić ełczanie i goście. Wyzwaniem była organizacja hybrydowej pracy w szkołach, dzięki której możliwe było utrzymanie ciągłości nauki. Poszukiwaliśmy nowych rozwiązań w temacie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dużo pracy włożyliśmy również w przygotowanie planu budżetu na rok 2022, w którym musieliśmy zaplanować inwestycje i działania, przy jednoczesnej świadomości mniejszych wpływów podatkowych z PIT, wzrostu płacy minimalnej czy odczuwalnego wzrostu cen towarów i usług. Na szczęście udało nam się sprostać tym wyzwaniom.

 

– W ostatnich miesiącach dało się zauważyć aktywność ełczan i usłyszeć ich głosy dotyczące tego, co dzieje się w ich mieście, mam tu na myśli głównie kwestie związane z opłatami związanymi z gospodarką odpadami. Jak z punktu widzenia Prezydenta Ełku ocenia Pan to zaangażowanie mieszkańców i na ile jest ono istotne dla włodarzy i radnych?

– Głos mieszkańców, ich opinie i potrzeby są zawsze dla nas ważne, dlatego, że to my – wszyscy razem, tworzymy wspólnotę samorządową i nasze miasto. Dialog jest potrzebny. To narzędzie, które pomaga w analizie problemów oraz szukaniu najlepszych rozwiązań. Uwagi zgłaszane przez ełczan, czy to podczas konsultacji społecznych, czy w bezpośrednich rozmowach, stanowią podstawę do realizacji wielu działań. Tak jest również w przypadku tematu związanego z gospodarowaniem odpadami. Wielomiesięczne rozmowy z grupą mieszkańców, radnymi oraz zaangażowanie ełczan w świadome i poprawne segregowanie odpadów, pozwoliły na uszczelnienie sytemu oraz wypracowanie nowych rozwiązań w tym zakresie. Intencją naszą, jako samorządu, jest m.in. ochrona gospodarstw jedno i dwuosobowych, w szczególności tych, gdzie mieszkają seniorzy oraz osoby o niskich dochodach. Udało nam się obniżyć stawki opłat, z czego od stycznia skorzystają ełczanie. Cieszę się, że było to możliwe do zrealizowania.

 

– Nie da się pominąć faktu, że rok 2021 upłynął nam pod znakiem COVID-19. Zdaliśmy egzamin z umiejętności odpowiedzialnego zachowania w epidemicznym rygorze, gdy miejskie placówki i urzędy ograniczały swoją dostępność dla mieszkańców, a każdy kolejny dzień był swego rodzaju niepewnością?

– Wielu ełczan stosuje się do aktualnych obostrzeń i wytycznych sanitarno-epidemiologicznych. Nauczyliśmy się funkcjonować w sposób zapewniający bezpieczeństwo nam oraz ludziom w naszym otoczeniu. Nasze szkoły wypracowały system nauczania hybrydowego, który pozwala na zachowanie ciągłości pracy z uczniami. Jako urząd przez cały ten czas byliśmy dostępni dla mieszkańców. Wprowadzaliśmy różne zmiany w zakresie bezpośredniej obsługi interesantów, dzięki którym nie zamknęliśmy drzwi ratusza nawet na jeden dzień. Nasz szpital – Pro-Medica, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wprowadził i do tej pory utrzymuje mobilne punkty szczepień, które umożliwiają przyjęcie pierwszej i kolejnych dawek szczepionek bez konieczności wcześniejszej rejestracji. W ostatnim czasie obserwujemy, że ełczanie chętniej korzystają z tej możliwości. To wszystko świadczy o tym, że jako miasto, jako wspólnota samorządowa, współpracując ze sobą, jesteśmy w stanie sprostać nawet tym trudnym wyzwaniom.

 

– Rząd zabrał samorządom pieniądze, pojawia się Polski Ład. Odbija się to na ełckim budżecie? W jaki sposób?

-Wprowadzane przez rząd zmiany sprawiają, że do budżetu miasta wpływa mniej pieniędzy z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). To niestety powoduje, iż samorządy w przyszłości zagrożone będą utratą płynności finansowej. Projekt Polskiego Ładu nie rekompensuje tych strat, a dochody własne samorządów będą zastępowane transferami z budżetu państwa. Niepokojący jest fakt, że w przyszłości może to prowadzić do uzależnienia finansowego jednostek samorządu terytorialnego od administracji rządowej. Działania realizowane przez rząd ograniczają społecznościom lokalnym uprawnienia do decydowania o swoich sprawach, swobodnego dysponowania środkami, zgodnie z lokalnymi potrzebami i demokratycznie ustalanymi priorytetami. Prowadzi to do zmniejszanie kompetencji samorządów m.in. w obszarze zdrowia, edukacji i finansów. W rezultacie może okazać się, że społeczności lokalne, takie jak np. miasto Ełk utracą możliwość realizacji zadań na oczekiwanym i satysfakcjonującym poziomie. Będziemy budowali mniej nowych dróg i obiektów służących mieszkańcom, a utrzymanie jakości usług komunalnych będzie niestety wymagało wzrostu cen. Nie jest to prognoza na przyszłość, na którą my, jako samorządowcy, możemy się zgodzić. Dlatego zabiegamy o to, by chronić sprawy naszych miast, gmin i mieszkańców.

 

– Przyszły rok, według prognoz, będzie łatwiejszy od mijającego, czy może przed naszym samorządem stoją nie lada wyzwania?

– Przed samorządami zawsze stoją różne wyzwania związane m.in. ze sprawnym zarządzaniem bieżącymi sprawami miasta, planowaniem wielokierunkowego rozwoju czy nawiązywaniem relacji biznesowych z nowymi inwestorami, którzy inwestując swój kapitał jednocześnie przyczyniają się do zwiększenia ilości miejsc pracy. Nowy rok, to nowe plany i zadania. Pomimo ograniczonych środków finansowych w budżecie miasta, zmniejszenia wpływów, w tym z tytułu PIT, a także wzrostu wydatków i cen, chcemy realizować zaplanowane inwestycje w sposób najbardziej optymalny. Niektóre z nich będą możliwe tylko w przypadku pozyskania funduszy z Unii Europejskiej oraz innych zewnętrznych źródeł finansowania. To będzie jedno z wyzwań, którym będziemy starali się sprostać.

 

– W tym roku minęło 15 lat od dnia, w którym złożył Pan pierwsze ślubowanie i objął urząd Prezydenta Miasta Ełku. Jakie wspomnienia z tamtej chwili towarzyszą Panu do dzisiaj?

– Na pewno takie emocje jak radość, duma, wdzięczność, gotowość do działania. Jednocześnie miałem świadomość dużej odpowiedzialności. Najpierw musiałem się nią wykazać w ciągu najbliższych wówczas czterech lat, ale w 2010 roku znowu pojawiło się zaskoczenie, ponieważ ełczanie ponownie obdarzyli mnie tym zaufaniem w kolejnych wyborach. I tak jest do dzisiaj. Zarządzanie naszym miastem, współpraca z radnymi, mieszkańcami i tyloma wspaniałymi ludźmi jest dla mnie wyróżnieniem, ciągłą nauką i wyzwaniem, którym staram się sprostać każdego dnia. Na szczęście nie jestem sam, bo pracuję z rzeszą wyjątkowych ludzi, którym jestem wdzięczny.

 

– W ciągu tych 15 lat udało się zrealizować wiele inwestycji. Z których jest Pan najbardziej dumny?

– Jest to trudne pytanie, ponieważ w ciągu tych 15 lat wraz z radnymi i mieszkańcami udało nam się zrealizować bardzo dużo inwestycji. Zmiany wprowadzaliśmy stopniowo w wielu obszarach funkcjonowania miasta. Cieszę się, że udało nam się powołać do istnienia dwa środowiskowe domy samopomocy, tj. „Lawendowy Zakątek” i „Pod Kasztanami” czy zrealizować działania m.in. w szpitalu Pro-Medica poprawiające ochronę zdrowia. Ważna była inwestycja, na którą czekaliśmy kilka lat, tj. rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z budową nowych oddziałów przedszkolnych i Żłobka nr 2. Potrzebne były także nowe hale sportowe przy szkołach, boiska do gry w piłkę nożną czy infrastruktura sportowo-rekreacyjna w Ełku. Teraz są one miejscem treningów uczniów w ramach zajęć, ale również klubów sportowych. Powstał Park Naukowo-Technologiczny, który pełni strategiczną funkcję wsparcia biznesu, pomaga nowym, innowacyjnym firmom w osiągnięciu zdolności do samodzielnego funkcjonowania na rynku, a także wspiera procesy technologiczne. Udało nam się również wspomóc nowych inwestorów, którzy postanowili zainwestować swój kapitał w naszym mieście i rozwinąć tu biznes. Dzięki temu w Ełku działalność rozpoczęły nowe firmy. Duże znaczenie miały dla nas inwestycje w ochronę środowiska, takie jak np. budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów czy instalacja kotłów na biomasę w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Istotne znaczenie miały wszystkie inwestycje w infrastrukturę, czyli remonty dróg, chodników, budowa ścieżek rowerowych, kolejnych etapów promenady czy wymiana oświetlenia na ulicach poprawiająca bezpieczeństwo pieszych i kierowców.

 

– A które ze zmian, jakie zaszły w ciągu tego czasu, uważa Pan za najbardziej korzystne dla ełczan i miasta?

– Myślę, że każda ze zrealizowanych w ciągu ostatnich 15 lat inwestycji służy mieszkańcom Ełku. Z powstających nowych miejsc w szkołach, żłobkach i przedszkolach korzystają najmłodsi i nieco starsi ełczanie, a także rodzice, którzy dzięki tym inwestycjom mogli wrócić do pracy. Wszystkie miejskie parki i skwery (również te na osiedlach), nowe place zabaw, siłownie zewnętrzne, promenada, skatepark czy plaże miejskie stanową miejsce do wypoczynku dla każdego niezależnie od wieku, a także są przestrzenią spotkań młodzieży i rozwijania pasji sportowych. Inwestycje w ochronę środowiska i termomodernizacje budynków przyczyniają się do oszczędności finansowych, ponieważ zmniejsza się ubytek ciepła, a dzięki temu ponoszone są mniejsze koszty ogrzewania mieszkań. Nowe drogi i wciąż rozbudowywany system ścieżek rowerowych zapewniają lepszą komunikację nie tylko kierowcom, ale również rowerzystom, którzy wybierając ten środek transportu chronią środowisko i dbają o swoje zdrowie. Ełczanie oraz mieszkańcy regionu chętnie robią zakupy w galeriach handlowych, które powstały w naszym mieście. Ich budowa była możliwa dzięki dobrej współpracy naszego samorządu z inwestorami na różnych etapach realizacji inwestycji.

 

– Okres świąteczny to czas składania życzeń. Czego życzy Pan Miastu i mieszkańcom na Boże Narodzenie i Nowy Rok?

– Niech nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą czasem bliskości, dzielenia się życzliwością, ciepłem i uśmiechem. Pamiętajmy, że całe dobro, które dajemy ludziom w naszym otoczeniu –bliskim, przyjaciołom, ale także tym, których nie znamy, zawsze wraca do nas podwójnie. Niech będzie to moment pojednania i łagodzenia waśni, a także odnalezienia nadziei i spokoju. Na nowy 2022 rok życzę zdrowia, spełnienia marzeń, zrealizowania planów i wszelkiej pomyślności.

10 odpowiedzi na “Zapytaliśmy Tomasza Andrukiewicza, Prezydenta Miasta Ełku”

  1. Lol xd pisze:

    Powinno być „artykuł sponsorowany z waszych pieniędzy”

  2. jola pisze:

    Jaki zadowlony. tyle podwyzki dostał to nie ma co się dziwić.

  3. Jan pisze:

    Ten portal to chyba TVP Ełk.

  4. Elczanin pisze:

    Prezio nie zasłużył się dosłownie niczym.polacy po pierwszej nieudanej kadencji nie pokazują czerwonej kartki.Wybieraja dalej nieudaczników.tak jest w Ełku i tak jest np w St.juchach gdzie ta wieś umiera.Z Ełku uciekło 5 tys młodych a prezio krzyczy mamy 60tys mieszkancow.padły 4 duże zakłady i to powinno być sygnałem by tego pana odwołać.Z tego co słychać w znerwicowanym UM szykuje się na następną kadencję.

  5. Hańba pisze:

    Za co on dostał 20 tysięcy miesięcznie ? Za fontany ? Za oadajace zakłady pracy ? Ile zarabia się w Ełku ? Andrukiewicz to wstyd dla Ełku.

  6. Dobry Duch Miasta pisze:

    Podatki w Górę dla mieszkańców!
    Diety sobie w górę od mieszkańców i to o ile procent cwaniaki!
    Mniej Radnych ale bardziej kompetentnych.

  7. Falisz pisze:

    Hańba , powinno być natychmiastowe referendum.

  8. 2019 pisze:

    „– Głos mieszkańców, ich opinie i potrzeby są zawsze dla nas ważne, dlatego, że to my – wszyscy razem, tworzymy wspólnotę samorządową i nasze miasto. Dialog jest potrzebny.” – do Redakcji : proszę o sprawdzenie jakie postulaty zostały ustalone i spełnione przez Miasto w zakresie prac zespołu ds. ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami (był taki). Ustalenia były jedne : opłaty nie mogą być od ilości zużytej wody. Co się stało? Wszyscy widzieli. Dialog nie jest potrzebny, bo UM wie lepiej. Nie warto rozmawiać z UM, bo nie ma to sensu. Ciekawe kiedy wygasa umowa z konsorcjum Koma-PUK…ale to pytanie do Redakcji. System nie jest uszczelniony.

  9. 2021 pisze:

    Wreszcie pokazać gdzie niektórzy radni mieszkają poza granicami miasta.

  10. ROZLICZYMY WAS pisze:

    PODWYŻKI ZA NASZE PODATKI OD nieruchomości DLA PREZYDENTA I RADNYCH, TO CO NIBY BRAKUJE W BUDŻECIE ALE NA PODWYŻKĘ PENSJI ZAWSZE STARCZY

Powiat Ełcki XIII Wyścigi Smoczych Łodzi
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania drużyn na XIII...
Powiat Ełcki Informator ósmoklasisty na rok szkolny 2025/2026
Drodzy Ósmoklasiści, przygotowaliśmy INFORMATOR, który...
Powiat Ełcki Biblioteki szkolne z dofinansowaniem
Powiat Ełcki otrzymał 28 tysięcy złotych w ramach...
Powiat Ełcki Awans zawody nauczycielki
Ewa Orłowska z Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015