Siedem osób, w tym jedna kobieta, zostało zatrzymanych w sprawie oszustwa z wykorzystaniem kodów BLIK. Dzięki skrupulatnej i ścisłej współpracy funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Ełku oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, udało się rozpracować i zatrzymać członków grupy działającej na terenie Polski.
Sprawa swój początek miała w kwietniu 2025 roku w Ełku. Do mieszkanki miasta zadzwoniła osoba podająca się za policjantkę, a potem kolejna, która przedstawiła się jako pracownik banku. Kobieta została zmanipulowana do pilnego przelania pieniędzy na rzekomy rachunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Została także nakłoniona do wzięcia pożyczki w banku. Niczego nieświadoma kobieta, przekonana, że chroni swoje oszczędności, zgodnie ze wskazówkami, dokonywała wpłat we wpłatomacie za pomocą kodów BLIK, które podawali jej oszuści przez telefon. Straciła w ten sposób ponad 135 tysięcy złotych.
Śledczy od początku traktowali sprawę z najwyższą powagą. Policjanci z Ełku i z Olsztyna, rozpoczęli intensywne, wielowątkowe działania. Dzięki żmudnej analizie dziesiątek godzin nagrań z kamer monitoringu z różnych miejscowości w Polsce, zabezpieczeniu szeregu dowodów, skrupulatnej weryfikacji zebranych danych i wiązaniu faktów, policjanci ustalili tożsamość kilku osób zaangażowanych w przestępczy proceder.
Zatrzymania miały miejsce w Warszawie, Gdańsku i we Wrocławiu. W większości przypadków podejrzani przebywali w wynajętych mieszkaniach. Zatrzymane osoby to obcokrajowcy w wieku od 20 do 42 lat. Każdy z członków grupy pełnił określoną rolę w ramach ustalonego podziału: od wypłacania gotówki z bankomatów, udostępnianie swoich rachunków bankowych do przelewów, werbowanie osób do tego procederu, aż po nadzorowanie i kierowanie akcją.
Na chwilę obecną sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych, jedna osoba jest objęta dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju.
Policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy złotych od osób zatrzymanych.
Sprawa ma charakter rozwojowy – policjanci sprawdzają, czy zatrzymani mają związek z innymi podobnymi oszustwami na terenie kraju. Trwają czynności pod nadzorem prokuratury.
Skuteczna walka z cyberprzestępczością wymaga cierpliwości, profesjonalizmu i doskonałej współpracy służb. Policjanci pokazali determinację oraz umiejętność łączenia wielu śladów i informacji – co doprowadziło do poważnego uderzenia w grupę oszustów
Dodaj komentarz